Kuivastu sadamaala arhitektuurivõistlus

Avaliku üheetapilise arhitektuurivõistluse eesmärk on leida Kuivastu sadama hoonestuse ja väliruumi rajamiseks parim arhitektuurne terviklahendus, mis sobitub etteantud asukohta. Võistlusala suurus on 2,03 ha. Lahendustel oodati kuluefektiivsust, kasutajasõbralikkust, kaasaegset lähenemist ja innovaatilisust. Arhitektuurivõistluse hankija on AS Saarte Liinid. Võistlusülesanne kooskõlastati Muhu Vallavalitsuse ning Eesti Arhitektide Liiduga.

Võistlus toimus 03.06.2022-25.08.2022. Võistluse tähtajaks 25. august 2022, kell 14:00 esitas omapoolsed ideekavandid 15 osalejat, kes kõik tunnistati kvalifitseerimiskomisjoni poolt kvalifitseerimistingimustele vastavaks ja kelle esitatud osalemisdokumendid vastasid ideekonkursi vastavustingimustele.

Žürii hinnangul oli võistlus kõrgetasemeline ja esitatud ideekavandid professionaalsed. Lahendused vastasid püstitatud ülesandele ja detailplaneeringule ning ruumiprogrammid olid nõutud mahus. Žürii ei pidanud üksikuid puudusi kriitilisteks ning hindas võrdselt kõiki kavandeid.

Žürii otsustas konsensuslikult võitja, teise ja kolmanda koha preemiad ning kaks ergutuspreemiat. Arhitektuurivõistluse tulemused ning preemiatööde autorid avalikustatakse pidulikul üritusel 12.12.2022 algusega kell 13:00 Kuivastu sadamahoone kohvikus.

I koht
VÕITJA
10 000 EUR

MEREVAADE

Arhitekt Must OÜ
registrikood 12310987

Alvin Järving
Ott Alver
Mari Rass
Luisa Maria Männilaan
Lill Volmer
Katariin Mustasaar

II koht

7000 EUR

TUUL

molumba osaühing
registrikood 14275781

Karli Luik
Johan Tali
Harri Kaplan

III koht

5000 EUR

FAARVAATER

ARHITEKTIBÜROO PEIL OÜ
registrikood 12206221

Ülo Peil
Greta Anet Ojavee
Mia Martina Peil
Liisi Linamaa
Erik Talvik

IV – V koht
Ergutuspreemia
2500 EUR

LAINEPIKKUS

Projekt Kuubis OÜ
registrikood 11051176

Nicola Smania
Marko Tänav
Kristina Keerdo
Katrin Männik

IV – V koht
Ergutuspreemia
2500 EUR

ULTIMA THULE

J + XS OÜ
registrikood 16166607Xenia

Angela Sooniste
Jõnn Sooniste
Andreas Krigoltoi

MEREVAADE

Kuivastu sadamas domineerib parvlaevaühendust teenindav sõidukitele suunatud transiitruum. Võistlustööga seadsime eesmärgiks rõhutada Kuivastu sadama inimkesksemat poolt jahi- ja väikelaevasadamat. Selleks on võistlustöös väljapakutud sadamahoone maastikuline sidumine väikelaevasadama akvatooriumiga selliselt, et tekib piisavalt mastaapne ruumiline element vastukaaluks tohutule autodele suunatud liiklusmaale. Väljajoonistatud uus inimesekeskne avalik ruum koondab endasse nii väikelaevade sadama, uue sadamahoone kui sadamapromenaadi.

TUUL

Hooneid ühendab lennukas katuste lahendus. Kõigi hoonete katused on purjelikud kumerad ja dünaamilised, tekitades nii selgemärgilise sideme hoonete merega seotud funktsioonidega. Nii moodustuvad hooned kerged ja õhulised, loovad tugeva kuvandi ning kaitsevad ka hästi päikese ning sademete eest. Katused on pealt poolt kaetud heleda PVC-ga, altpoolt aga puiduga, tekitades sooja enese alla mõnusa intiimse ruumi.

FAARVAATER 

Konkursitöö on saanud inspiratsiooni iseloomulikust Muhu taluõuest ja traditsioonilise arhitektuuri motiividest. Projekti võib lugeda kui kaasaegset käsitlust Muhule omapärasest viilkatuste maastikust, mida üksteisega kõrvutades tekib harmooniline ja kokku seotud tervik. Vertikaalsed laudisseinad tekitavad rütmi, vaheldudes diagonaalmustriga aktsentidega. Eesmärgiks on luua selge, lihtsasti mõistetav kompleks, kus iga hoone täidab oma ülesannet, mõjub kutsuvalt, aga on samas parajalt tagasihoidlik lüli nii sadama kui Muhu saare kontekstis.  

LAINEPIKKUS

Kuivastu sadam on keskkond, mis võimaldab kõigil leida omale sobivaim viis läbimiseks. Nii nagu erinevaid filtreid kasutades on võimalik mõjutada lainepikkuste läbivust, saab ka külastaja teha seda Kuivastus omas tempos, omal moel. Võimalus veeta aega, nautida vaateid ja ilma või kiirelt ja sujuvalt jätkata kiirustades oma teed, oleme loonud viisi igal inimesel liikuda just omal lainepikkusel. Kindlalt ja sujuvalt.

ULTIMA THULE

Eesmärk oli luua terviklik ja funktsionaalne hoonete kompleks, mis võtaks arvesse sadama hooajalisust ning mida saab kasutada suurteks ja väikesteks üritusteks. Arvestades, et sadama külastatavuse keskmine ajaline aken väheneb, peab just hoonestus kasutajaid kõnetama ja neis huvi tekitama. Eelneva taustal sai üllatuslikult just pikk pilliroost viilkatus selle võistluse keskseks elemendiks. Pilliroo näol on tegemist efektse, ajalooliselt põneva, loodussõbraliku ja ennast tõestanud mereäärse soojustus- ja katusekaematerjaliga. Erinevalt puidust ei võta roo tagasikasvamine 60-100 aastat ja meistrid ning materjal on Saaremaal olemas. Rookatus, A-raam ja pikkmaja aitasid meil leida pikalt otsitud vormile väljund ja võtta kokku eelnevad Saaremaa, Muhu ja Kuivastuga seotud mõttekillud.