Kuivastu sadamaala arhitektuurivõistluse pressiteade

AS Saarte Liinid korraldas koostöös Eesti Arhitektide Liiduga arhitektuurivõistluse Kuivastu sadamaala uue hoonestuse rajamiseks. Projekt on osa suurematest ümberehitustöödest, mis Kuivastu sadamas lähiaastatel plaanitakse läbi viia.

AS Saarte Liinid juhatuse esimehe Kaida Kauleri sõnul on sadamaala aina kasvavatele liiklus- ja reisijatevoogudele ammu kitsaks jäänud. „Lähiaastatel plaanime teha reisijate turvalisuse tagamiseks sadamaalale rohkem ruumi, lammutada ajutise iseloomuga ehitised ja tuua reisijatele vajalikud teenused ootealale lähemale, et muuta sadama külastus mugavamaks“ avas Kauler Kuivastu sadamaala uuendusvajaduse tagamaid.

Arhitektuurivõistluse eesmärk oli leida Kuivastu sadama hoonestuse ja väliruumi rajamiseks sobivaim arhitektuurne terviklahendus. Žürii hindas lisaks terviklikule lahendusele ka sobivust konteksti – nii sadama kuvandit kui Muhu saare eripärast ruumilist keskkonda.

Võitjaks kuulutati žürii poolt kavand „Merevaade“, mille esitas arhitektuuribüroo Arhitekt Must, töö autoriteks on Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Luisa Maria Männilaan, Lill Volmer ja Katariin Mustasaar.
Võidutöö “Merevaade” pakub žürii hinnangul Kuivastu sadamale uue kvaliteediga tervikliku väliruumi ja hoonestuslahenduse. Uushoonestus koosneb uuest sadamahoonest, kaptenimajast, väikelaevade hoiustamiseks mõeldud hoonest ning kassade varikatusest. Võidutöös on sadamaala liigendatud ja tekivad omaette väljakud ooteala ning väikesadama kasutajatele. Ooteala ja väikesadama vahele on pakutud istumistaskutega avalik ruum. Kavand arvestab ka väikelaevasadama loogikat ja manööverdusaladele esitatavaid nõudeid.

„Kvaliteetne ja funktsionaalne ruum meie ümber ei sünni kunagi juhuslikult. Käesolev arhitektuurivõistlus oli Saarte Liinide jaoks esimene ja ilmselt mitte viimane. Võistlusele laekus oodatust rohkem kavandeid, mis näitab, et sadamaga tegelemine oli arhitektide jaoks põnev väljakutse. Kõige keerukamaks osutuski arhitektide jaoks sadama üldise funktsionaalsuse ja sisemise liikuvuse mõistmine. Lihtsalt fotogeenilise välisilmega hoone kavandamisest jäi konkursi võitmiseks sedapuhku väheseks“ ütles AS Saarte Liinid nõukogu liige ja žürii esimees Indrek Allmann.

Arhitektuurivõistluse algatas AS Saarte Liinid koostöös Eesti Arhitektide Liiduga juuni alguses. Preemiafond oli kokku 27 000 eurot ja võistlusele esitati tähtajaks 15 ideekavandit.

Võitnud ideekavandi “Merevaade” preemia suurus on 10 000 eurot. Arhitektuurivõistlusel pälvis teise koha ja 7000 euro suuruse preemia arhitektuuribüroo Molumba ideekavand „Tuul“. Kolmanda koha ja 5000 euro suuruse preemia sai arhitektuuribüroo Peil ideekavand „Faarvaater“, ergutuspreemiad summas 2500 eurot läksid arhitektuuribüroo Projekt Kuubis ideekavandile „Lainepikkus“ ja arhitektuuribüroo J + XS ideekavandile „Ultima Thule“.

Arhitektuurivõistluse žürii esimees oli arhitekt ja AS Saarte Liinid nõukogu liige Indrek Allmann. Žüriisse kuulusid Muhu vallavanem Raido Liitmäe, AS Saarte Liinid esindaja Jalmar Jõksi ning Eesti Arhitektide Liidu esindajad arhitektid Maret Tääker ja Jaan Tiidemann. Lisaks kaasati kavandite hindamisele ettevõtte esindajaid ja eksperte.

Preemiatööde galerii: https://saarteliinid.ee/ideekonkurss/

Lisainfo:
Hillar Varik
+372 507 9875
hillar.varik@saarteliinid.ee

Võidutöö “Merevaade”